Jdi na obsah Jdi na menu
 Hned ze začátku musím říci, že Archlord je MMORPG čistě návyková, je hratelná, je graficky vyvedená - prostě profesionální. Z tohoto důvodu si troufám tvrdit, že pokud jste ještě nikdy v životě žádnou MMORPG nehráli, nyní se vám naskytla možnost přejít do zcela nového světa. Do nečeho nového. A protože se jedná o dříve titul komerční, tak vás nebude zlobit žádné padání, žádné neprofesionální servery - prostě si můžete užít hraní naplno a zdarma! A opravdu se nejedná o žádné laciné triky.

Charakteristika

Jak už bylo několikrát zmíněno: Archlord je MMORPG od týmu Codemasters Online, který mimo jiné tvoří takové online tituly, jako Dungeons & Dragons Online, Lord of the Rings Online a nebo mechanická RF Online. Každá z těchto MMORPG má něco do sebe. Archlord byl však z nějakého důvodu propadák a hned po stáhnutí, nainstalování a spuštění zjistíte možnosti, proč tomu tak bylo.

Hra je totiž už od pohledu hodně podobná MMORPG Lineage2 od NCsoftu. Jak postavami, tak i systémem soubojů, obchodování, stylu rozdělování zkušeností. Důvodem k neoblíbenosti bylo zřejmě zrovna tento důvod, lidi si řekli, že to je kopie a tak raději zůstali u originálu. Autoři Archlordu proto museli uvolnit tuto hru jako freeware nebo jí zrušit. Museli nějakým způsobem nahnat lidi a to se jim tímto tahem povedlo.

Stáhnutí, registrace, generování klíče

Samotná registrace a stáhnutí probíhá bezproblémově. Což mě osobně velice potěšilo. Prostě a jednoduše přijdete na stránku hry, kliknete na zajímavý odkaz "stáhnout hru" a spolu s odkazy odkud jí můžete stáhnout se vám vygeneruje klíč. Klíč pečlivě někam zapiště a schovejte - po stáhnutí hry ho totiž budete potřebovat. Stejně tak jako při samotné registraci. Mezitím, co se hra stahuje vás krátký formulář provede registrací a zapsáním uživatelského jména a hesla do hry. Pokud vše proběhne v pořádku - stačí přes email aktivovat účet. Po krátké instalaci se spustí neméně delší stahování aktualizací (tzv: Patche). To také zaujme - v podstatě vše funguje plynule a bez komplikací, což normálně u MMORPG k vidění není.

Po připojení do hry si můžete vybrat mezi dvěma servery. Třetí se v době psaní tohoto článku teprva připravuje a bude zřejmě dle dohadů sloužit pouze pro platící a nabídne větší spektrum možností. Dalším dohadem může sloužit a bude spuštěn ve chvíli, kdy budou přetížené návalem fanoušků původní dva servery. Vše ukáže čas. Oba dva jsou v hlavních časech vytížené na 60%, což je uctihodné a tak lagování (trhání ve hře) je minimální.

Tvorba postavy

Vaše postava - nebo-li avatar je to nejdůležitější na celé hře. Dávejte si pozor, koho si vyberete. Na výběr máte celkem tři rasy. Každá z ras umí některá povolání. Povolání jsou závazná a nelze je již během hry měnit.

Člověk, Orkové a Noční elfové. Tři typické rasy pro fantasy, ale zde se liší tím, že některé umí to a druhé zase ono.

Lidi se mohou naučit čarovat a stát se Human Mage (mágem). Nebo se mohou stát chabrým rytířem - tedy Human Knight. Pokud ovšem člověka zajímá přesnost a nevěří vyšším energiím, ale pouze svým dovednostem - může se stát Human Archer (lukostřelcem).

Narozdíl od lidí, nestvůrky zvané Orkové se mohou naučit trochu odlišné věci. Orkové mají odpradávna dle fantasy světa potřebu s někým bojovat a nepřestanou dokud nevymřou všichni, kdo se na ně pouhým slovem obrací například o pomoc. Proto mají veliké ambice se stát Orc Berserker - tedy válečníkem. Nebo se oddá šamanství a stane se Orc Sorcerer (čarodějem). Pokud ovšem dává přednost vyššímu vědomí a má rád stíny či tajemno - rozhodně nebude váhat a stane se Orc Hunter (stopařem).

Elfové jsou velice oblíbenou rasou. Vyvažují všechno zlo svou bezestřednou dobrotou z vnitra duše. Přesto si vybírají ve světě Archlordu ze dvou povolání. Prvním je Moon Elf Elementalist - elementální magie je v Archlordu opravdu perfektně zpracovaná. Hraní za tuto postavu je však opravdu těžké - neboť je hlavně ze začátku hodně slabá. Druhé povolání na výběr je Moon Elf Ranger - tedy střelec. Toto povolání je spíše pro ty, kteří chtějí být ve hře prostě elfem a nechtějí být znevýhodněný slabotou elementalisty.

Jak je vidět. Povolání je ve hře opravdu dosti. Každé povolání má k dispozici jiné zbraně, jiné vybavení a proto není vůbec jednoduché například nějaké najít - budete totiž muset některá vybavení i tzv: Craftit - tedy vyrábět.

Těžké začátky

Pokud jste si hru dříve nekoupili. Doporučuji před hraním hry projít online manuál - je poměrně obsáhlý, ale je to dobrá průprava pro lidi, co se nikdy nesešli s žádnou MMORPG. Hra totiž neobsahuje žádný tutoriál. Po připojení vás vhodí do širého světa a je pouze na vás, jak umíte plavat. Já jsem tuto okolnost nevěděl - a prostě mi dávalo hodně zabrat se ve hře vůbec zorientovat. Nyní již vím, že jsem neměl odklikávat na stránkách informaci o tom, že by bylo dobré projít si manuál. Je pravda, že absence tutoriálu nijak výrazně nezdrží ve hraní ty, které by snad tutoriál obtěžoval.

Jak jsem výše psal. Byl jsem se svou krásnou čarodějkou vhozen do vody. Ale dlouho jsem se plavat neučil. Šlo to vážně, jako po másle. Tím, že jsem byl zvyklý z několika předešlých MMORPG, tak jsem brzy přišel na kloub ovládání kamery, našel jsem inventář, předměty, charakteristiku postav i mapu. Po krátké šlamastice, kdy jsem prosil hráče o pomoc a ti mě slušně navedli k hlavní postavě, která byla pro začáteční město důležitá, jsem získal první quest. Ten je pro všechny stejný - úkolem je prostě zabít 5 zelených červů. Je to opravdu jednoduché a tak zanedlouho postoupíte na druhý level, který vám odemkne další možnosti.

Nováčkovský režim skončí během nasbírání prvních pár zkušeností a několika dalších postupů na vyšší level. Zkušenosti se zde nabírají stejným způsobem, jako u mnoha jiných MMORPG. Přirovnat to lze k RPG Diablo, kde za zabité nepřátele získáváte určitý počet bodů. Za překonání hranice (naplnění předem daných procent) se dostanete na vyšší úroveň a odemknou se vám nejen nové vlastnosti, ale i možnosti, které můžete poté dělat.

Obchodování

Vybavení můžete najít buť vypadlé ze zabitých příšer nebo si jej smíte koupit v obchodech. Pokud přispějete Codemasters a zaplatíte pár dolarů či eur, tak pak máte přístup do takzvaného Chantra Shopu. Tam si můžete koupit právě mnohem vylepšenější zbraně a vybavení, které neplatící hráč prostě ve hře nenajde. Získáte tak tím výhodu nad ostatními.

Co ovšem je nejzajímavější na systému obchodování, tak to je režim daní. V každém městě - po celém světě Archlordu probíhají daně a ty se odráží každý den na cenách výrobků. Musíte si tedy vybírat, kde dobře nakoupit a kde ještě lépe prodat. Ve hře je tedy zastoupena ekonomika a to na hodně pokročilé úrovni. Opět - je nutno podotknout, že tyto věci odráží Lineage2.

Být Archlordem je zábava!

V průběhu hraní se snažíte sbírat zkušenosti, nabíráte levely, učíte se nová kouzla a postupem času se může stát hra stereotypem. Hra nabízí i tzv: eventy. Jsou to události, které hýbou příběhem. Mezi typické eventy patří bitva o hrad - kdy je úkolem hráčů dostat se do opevněného hradu a vybrat poklad, který si posléze přerozdělí.

Nebo třeba je úkol, že musí hráči ochránit nějaké určité území před nájezdníky NPC (protihráři řízené počítačem). Tomuto bránění se říká Castle Siege a nabízí opravdu kvalitní zábavu od jedné hodiny, až po celý večer. Castle Siege probíhá jednou za týden na obou dvou serverech ve stejný čas. Probíhá v neděli od 18:00 našeho času.

Eventy ale také omrzí. Je tu však jedna velká možnost. Tím hlavním lákadlem celé hry je totiž možnost stát se Archlordem. Poté můžete ve hře být tím nejhlavnějším - živým vládcem. Můžete čarovat déšť, můžete opravovat města. Musíte spravovat daně. Musíte je i vybírat. Musíte nabírat do gardy a hlídat všechna města, aby v nich byl klid. K tomu vám slouží nejen vaše osobní vybraná garda (sestavená z kamarádů/hráčů). Ta má také výhody v podobě dobrého žoldu a vlastností, které dávají možnost mít vyšší sílu než ostatní.

Pokud někdo dělá bordel. Můžete osedlat svého draka a elementály, kteří se o pořádek již postarají s radostí. Archlord má speciální zbroj. Speciální kouzla. Je prostě panovníkem celé hry a může dělat opravdu velké věci. To vše na měsíc. Poté přichází tzv: výzva. Archlord bez gardy musí dokázat znovu svou sílu, aby mohl dál panovat. Jinak ho vystřídá nově přihlášený hráč. Nakoec tedy boj vypadá tak, že proti Archlordovi bojuje skupina hráčů - ten kdo zanechá na Archlordovi nejvíce poškození - stane se Archlordem a tudíž je opět neporazitelný na měsíc on.

Tato věc je opravdu hlavním tahákem a musím říci, že bych osobně chtěl v nejbližší době zažít takovou hrozivou bitvu. Když přímo ve hře stojí nad vámi 8 metrů velký drak a z něj chrlí Archlord meteority - může to být doopravdy zábava.

Shrnutí

Ať tak, či onak. Archlord je opravdu kvalitní MMORPG, které svým technickým zpracováním předčí mnohé jiné online hry. Nabízí vám dobře provedený ekonomický systém. Hraní bez lagů a hlavně je zdarma. Dále se můžete stát Archlordem, tedy tím nejvyšším ve hře, což je také nutné poznamenat. Co je však nedomyšlené, tak to je hratelnost, na kterou si budete trochu déle zvykat.

Abych to shrnul. Máte před sebou možnost hrát komerční online hru zdarma. Je to nabídka, která se neodmítá, tak hurá na GameShell a jde se stahovat. Instalace má pouhých 1.4 GB, což je téměř neuvěřitelná velikost, když si představíte, že se nakonec složka vyšplhá na 3.6 GB.

Tak naviděnou - Archlordi!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář